Máte těžké, unavené nebo oteklé nohy? Svědí vás kůže na nohou? Máte křečové žíly? Máte noční křeče v nohou?

To vše jsou příznaky žilní nedostatečnosti, které mohou mít závažný dopad na kvalitu vašeho života, aniž by si toho vaše okolí povšimlo. Pokles kvality života je častý a opakující se problém, který všichni velmi dobře známe.

Chronická žilní nedostatečnost je častým zdravotním problémem!

Pocit těžkých nebo unavených nohou se vyskytuje u více než 50 % populace. Tento nepříjemný pocit významně snižuje kvalitu života a v některých případech může mít vliv též na duševní rovnováhu.¹ 

Co se to děje s mýma nohama?

Pocit těžkých nohou není sám o sobě chorobným stavem. Jedná se pouze o příznak jiného onemocnění. Pocit těžkých nohou, stejně jako otok či bolest v nohách nebo noční křeče, může být příznakem chronické žilní nedostatečnosti neboli insuficience (CHŽI).

Vše souvisí se stavem vašich žil

Žíly jsou krevní cévy, které přivádějí krev do srdce. V žilách se nachází více než 60 % celkového objemu krve. U chronické žilní nedostatečnosti se krev nevrací správně do srdce z důvodu nedostatečnosti žilních chlopní. To vede k městnání krve v žilách a k následnému refluxu, zejména v žilách dolních končetin. Následující video objasňuje, co se přesně děje v žilách dolních končetin.

Chronická žilní nedostatečnost se dělí na různé typy podle závažnosti.

Chronická žilní nedostatečnost je progresivní stav, který se postupem času zhoršuje, pokud mu není věnována náležitá péče. Celkem je popsáno 8 stupňů závažnosti, a každý z nich je spojen s charakteristickými příznaky. Léčba chronické žilní nedostatečnosti a jejích příznaků je tím snadnější, čím dříve je zahájena.

Stadium C0

bez viditelných známek žilního onemocnění

Stadium C1

metličkové či pavoučí žíly

Stadium C2

křečové žíly

Stadium C3

křečové žíly s otokem

Stadium C4a

pigmentace, purpura, ekzém

Stadium C4b

lipodermatoskleróza, bílá atrofie

Stadium C5

vyhojený žilní bércový vřed

Stadium C6

aktivní žilní bércový vřed

„Jaké jsou u mě možné rizikové faktory?“

Pokud se u vás vyskytly tyto příznaky, pravděpodobně jste přemýšleli a zjišťovali, co je mohlo způsobit. Existuje několik rizikových faktorů, které mohou určovat, zda se potenciálně vyvine chronická žilní nedostatečnost či nikoli. Důrazně doporučujeme, abyste požádali svého obvodního lékaře nebo lékárníka o včasnou diagnózu a léčbu.

dlouhodobé stání

dlouhodobé sezení

věk

těhotenství

nadváha a sedavý způsob života

dědičnost

„Existuje u mě riziko?“

Chronická žilní nedostatečnost je častým zdravotním problémem, který se projevuje zejména s přibývajícím věkem. V průběhu života se téměř každý dříve či později potýká s onemocněním žil. Riziko může existovat, i když se u vás dosud nevyvinuly zjevné příznaky chronické žilní nedostatečnosti. Chronická žilní nedostatečnost nebo křečové žíly často začínají nepozorovaně na úrovni žilní stěny. Pokud se včas neléčí, může dojít k jejich rozvoji na závažnější postižení žilního systému.